Artrozė- sąnarių liga. Dėl šios ligos dažniausiai protezuojami klubo ir kelio sąnariai. Šiai ligai būdingi simtomai: sąnarių braškėjimas, sąnarių užsikirtimas, skausmas, nejudrumas ir trumpalaikis sąnarių sustingimas. Artrozė vystosi lėtai, gali išsivystyti dėl didelių krūvių sąnariams, dėl traumų, uždegiminių sąnarių ligų, medžiagų apykaitos. Artrozei įtakos turi: nutukimas, sunkus fizinis darbas, stuburo iškrypimas, plokščiapadystė. Sanarių problemos kyla dėl neteisingai paskirstyto fizinio krūvio. Daugumas žmonių visą dieną sėdi biure, o atėjus savaitgaliui užsiima intensyviai sportuodami. Fiziniui krūviui kūną reikia paruošti, padaryti mankštą, nes tinkamai neapšilusius, sąnarius dažnai ištinka traumos. Norint išvengti pažeidimų sąnariuose gali padėti tinkama speliazuota apranga, speciali avalynė, apsauginės priemonės ir įtvarai, kuriuos gali rekomenduoti ortopedas traumotologas.

Profilaktika- sergantiems artrozės ligomis

Pakankamai judėti, vengti antsvorio. Vaikščioti gryname ore, eiti mažais žingsneliais- taip mažiau apkrausite sąnarius. Svarbu, dėvėti patogią avalynę su elastingais padais, atsisakyti avalynės su kulniukais. Kartais pasidaryti šilumos ar šalčio procedūrų nes šiluma atpalaiduos raumenis ir sumažins skausmą, o jeigu stiprus skausmas, naudoti ledo kompresus. Sąnarių skausmui įtakos gali turėti netinkama mityba, reikėtų mažiau valgyti mėsos, o daugiau valgyti žuvies ir grūdinės kilmės produktų. Per šalčius šilčiau apsirengti, saugoti rankas ir kojas, nes peršalimas gali sukelti ligos paūmėjimą. Reguliari mankšta gali sumažinti sąnarių skausmus. Gulėjimas šiltoje vonioje, šilti kompresai taip pat sumažina skausmus. Jeigu skausmas labai stiprus būtina kreiptis pas gydytoją, padės greičiau nustatyti ligos priežastį ir ją kuo greičiau pašalins.

Artrozės gydymas

Pradinėje stadijoje naudojami skausmą mažinantys vaistai, vėliau skiriami raumenys atpalaiduojatys medikamentai. Gali būti taikomas chirurginis gydymas, kai pašalinami kauliniai dariniai aplink sąnarį arba keičiamas visas sąnarys į dirbtinį. Šios operacijos atliekamos 3-4 ligos stadijoje. Po operacijų skiriama reabilitacija, tai svarbus gydymo laikotarpis. Įvertinama paciento būklė ir skiriamas individualus įvairių procedūrų kompleksas, su pacientu dirba fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, kineziterapeutas, masažuotojas ir kiti specialistai.