Sena visiems gerai žinoma stogo danga kuria tarybiniais laikais buvo dengiamas kone kiekvienas namas. Anksčiau nieks taip nesirūpino aplinka ir žmogaus sveikata, svarbiausia buvo uždengti stogus kuo pigiau. Tačiau ne viskas taip blogai kaip jums gali pasirodyti. Nors Lietuvos kaimuose ir miesteliuose dar liko daug šiferinių stogų o atsinaujinimo skatinimo planas nesuveikė taip gerai kaip tikėtasi, banguotą dangą natūraliai renkasi vis mažiau žmonių. Šiferis nėra toks didelis baubas kaip aie ji kalbama ir rašoma spaudoje. Šiame straipsnyje pateiksime jums svarbiausią informaciją ką turėtume žinoti apie šiferį.

Prie du ir daugiau dešimtmečius šiferio gamybai buvo naudojamas cementas ir asbestas. Niekam ne paslaptis, kad asbestas yra toksiška medžiaga kuri gali stipriai paveikti žmogaus kvėpavimo takus ir sukelti daug ligų, tame tarpe ir vėžinių. Anksčiau apie tai buvo tylima, o ir medicininių tyrimų nebuvo atliekama todėl nebuvo žinoma tikroji žala žmogui. Gera žinia yra tai, kad tokio šiferio niekas nebegamina ir kas yra likę pavojingo tai tik senų pastatų stogai kurių dalis mūsų šalyje nuolat mažėja. Šiferis tapo populiarus dėl to jog tai buvo pigiausia danga, lakštai dideli todėl uždengti stogą buvo galima labai greitai.

Dirbant su tokia danga reikėjo naudoti respiratorių tačiau dauguma meistrų tai ignoruodavo. Pjaunant ar laužant šiferį į aplinką patenka asbesto dulkės kurias šalias esantis žmogus įkvepia. Problemos nebūtų jei tai būtų tik atsitiktiniai pavieniai atvejai. Tačiau tai laikais šiferis buvo pagrindinė naudojamas stogo danga ir stogdengiai su šia rizika susidurdavo kiekvieną darbo dieną. Dabar kai šiferio sudėti vietoje asbesto kitos medžiagos, jis tapo mažiau pavojingas tačiau tai nereiškia, kad nebereikia naudoti ir apsisaugojimo priemonių.

Bet kokia didelė dirbtinių medžiagų koncentracija ore kenkia žmogaus plaučiams tad kaukes ar respiratorius dėvėti privalome, tuo labiau kai yra toks didelis jų pasirinkimas ir aukštas efektyvumas, kalbame apie FFP2 ir FFP3 respiratorius. Jei jums šiferis yra graži danga, patinka apvalus banguotumas, nebijokite, nes dabar tai yra saugi danga kuri pasižymi tokiais pat privalumais kaip ir anksčiau – nedidelė kvadratinio metro kaina ir ilgas tarnavimo laikas.