Besidomintys naujomis tendencijos statybų ir namų įrengimo srityje tikriausiai pastebėjo išaugusį susidomėjimą vėdinimo sistemomis ieškant būdų sumažinti šildymo išlaidas ir geresnės kokybės orą namuose. Nekilnojamo turto plėtotojai taip pat pastebi didėjantį pirkėjų reiklumą būsto kokybei ir vienas pagrindinių klausimų atvykus apžiūrėji nekilnojamo turto objekto – ar patalpose įrengtas rekuperatorius. Nors vėdinimas ir rekuperavimas yra skirtingi dalykai, paprastiems žmonėms tai nėra svarbu, jie supranta tai kaip namuose sumontuotą aparatą kuris iš lauko paima orą ir pašalina blogus kvapus iš namų.

Tai teisingas suvokimas tačiau norėdami suprasti kas yra rekuperatorius turime suprasti jo veikimo principą.

Pradėkime nuo pradžių, rekuperatorius tai yra pagrindinė vėdinimo sistemos dalis. Fiziškai tai panašu į didelę metalinę dėžę su apvaliomis ertmėmis skirtomis prijungti ortakius. Įdomiausi dalykai vyksta o ne išorėje o rekuperatoriaus viduje. Ne veltui šis daiktas ne vien tik keičia orą patalpose bet ir sugeba išsaugoti šilumą. Kaip tai jam pavyksta?

Rekuperatoriaus viduje patalpinti ne tik ventiliatoriai kurie įtraukia ir išpučia orą. Rekuperatoriaus vidinė dalis yra daug sudėtingesnė nes be jų dar yra ir šilumokaitis, oro filtrai ir pildymo mikroshema. Visas stebuklas įvyksta plokšteliniame per kurį turi praeiti oras judėdamas į vidų ar išorę. Tarpusavyje oras susiliečia bet nesusimaišo, tokiu būdu didelė dalis šiluminės energijos perduodama įtekančiam oro srautui tad patalpose temperatūra nesikeičia ir jų nebereikia šildyti. Kai kambarius vėdinate pravėrus langus ar duris, jūsų namams reikalingas papildomas šildymas nes patalpose nukrenta temperatūra.

Name kuriame yra rekuperatorius šildymo poreikis sumažėja trečdaliu ir daugiau. Be to, gyventojai nepatiria diskomforto dėl vėsaus oro plūstančio pro pravertus langus žiemos metu. Rekuperatorius naudingas dar ir todėl kad atlieka kitą svarbia funkciją – reguliuoja drėgmės lygį. Kontroliuodami įeinančio oro srautus mes galime subalansuoti žmogaus kvėpavimui palankų 50-60 procentų drėgmės lygį kai tuo tarpu nesant rekuperacinei sistemai oro išsausėjimas siekia 20-30 proc. Paskutinė svarbi rekuperatoriaus funkcija kurios negalima nepaminėti tai yra oro valymas. Filtrai rekuperatoriaus korpuse padeda apsisaugoti nuo dulkių ir kitų kenksmingų medžiagų kurių aplinkoje tam tikromis dienomis būna ypač didelis kiekis.